متاورس چیست؟ ۰ تا ۱۰۰ دنیای مجازی متاورس

متاورس چیست؟

کلمه “متاورس” از دو بخش meta و verse ساخته شده. واژه متا به معنی «برتر» و واژه ورس که از کلمه Universe برگرفته شده به معنی “جهانی” میباشد. پس عبارت کلی Metaverse به معنی جهان برتر و یا فراجهان میباشد. Metaverse مانند یک شبکه مجازی اجتماعی و ارتباطی عمل کرده که کاربران این دنیای مجازی قادر به تعامل با یکدیگر و اجزای محیط اطراف خود هستند.

در “دنیای مجازی متاورس” افراد به دو صورت آنلاین و مجازی به نقش آفرینی می‌پردازند. این دنیای مجازی، فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده (VR) و (AR)، شبکه‌های اجتماعی و در نهایت انواع مختلف بازی های ویدیوئی را با یکدیگر ادغام می‌کند. به همین علت دنیای مجازی را می‌توانیم به دنیایی که توسط واقعیت‌های مجازی (VR) و واقعیت‌های افزوده (AR) ساخته می‌شود هم نسبت داد. با افزایش نفوذ بلاکچین در دنیای فناوری، این دنیای مجازی به بازی های بلاکچینی ورود کرد. بازی هایی که کاربران در آن می‌توانند آیتم‌های بازی را در قالب توکن تبدیل شده است.

البته توجه داشته باشید نوع عملکرد بازی‌های “Metaverse” در بلاکچین، تفاوتی با بازی‌های غیر بلاکچینی ندارد و فقط دارایی‌های بازیکن در بازی به توکن تبدیل شده است.

تاریخچه متاورس

با وجود اینکه هنوز فاصله خیلی زیادی با نمونه های کاربردی فناوری داریم، اما دنیای مجازی metaverse مدتهای بسیار طولانی و برای چندین دهه است که بازی‌های رایانه‌ای، در داستان‌ها و فناوری‌های دیجیتال بسیار مطرح بوده است. در حقیقت نیل استفنسون (Neal Stephenson) کتابی با نام اِسنو کرَش (Snow Crash) منتشر کرد که برای اولین بار در دهه ۹۰ میلادی کلمه متاورس را خلق کرد.

این نویسنده ماهر در این کتاب برای اولین بار در جهان مفاهیمی مثل متاورس و آواتار (Avatar)  را پیش‌بینی کرد. این مفاهیم سالها بعد با همین نام به دنیای دیجیتال راه پیدا کردند.اما ماجرا به همینجا ختم نمیشود، مدت ها گذشت و نویسنده ای به نام ارنست کلاین (Ernest Cline) کتاب بازیکن شماره یک آماده (Ready Player One) را نوشت و به زندگی انسان ها در سال ۲۰۴۴ پرداخت.

در کتاب این نویسنده ماهر روایت شده انسان‌ها می‌توانند زندگی سخت و مشقت‌باری که در دنیای واقعی دارند را با زندگی در دنیای مجازی (متاورس) ادامه دهند. با بررسی همه این جریانات و در آخر تغییر نام فیس‌بوک(facebook) به متا(meta) همه نشان‌دهنده این است که از گذشته تا به الان برنامه‌های زیادی برای دنیای مجازی متاورس وجود داشته است.

متاورس

واقعیت مجازی «VR» در متاورس چیست؟

واقعیت مجازی و یا «Virtual Reality» که به اختصار به آن «VR»  می‌گویند یک دنیای دیجیتالی و مجازی است که افراد با وارد شدن به این دنیا و با استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی با یکدیگر و انواع اشیاء موجود در آن تعامل داشته باشند. به این صورت که کاربر با روشن کردن و زدن این عینک به چشم وارد دنیای مجازی Metaverse شده و در این دنیا می‌تواند تجربیات گوناگونی و مختلفی داشته باشد.

عینک مجازی متاورس

واقعیت افزوده «AR» در متاورس چیست؟

واقعیت افزوده و یا «Augmented Reality» که به اختصار به آن «AR» هم می‌گویند، در کنار واقعیت افزوده (VR)ابزار تحقیق متاورس به حساب می آید. به عبارتی دیگر واقعیت افزوده، همانطور که از اسمش پیداست، ماهیت افزودنی دارد. یعنی یک شی‌ء یا کاراکتر دیجیتالی و مجازی را به یک فضا اضافه می کند.

اگر فیلم‌های گارفیلد (Garfild)، دامبو (Dumbo)، سونیت خارپشت (Sonic the Hedgehog) ، آلیس در سرزمین عجایب (Alice in Wonderland)، مالیفیسنت (Maleficen) و از این قبیل فیلم‌ها را دیده باشید که در آن‌ها شخصیت‌های واقعی با شخصیت‌های غیرواقعی مانند حیوانات یا حتی شخصیت‌ های کارتونی به بازی پرداخته‌اند بیشتر به مفهوم واقعیت افزوده پی می‌برید.

هرچند لایو اکشن (Live Action) با مفهوم واقعیت افزوده تفاوت دارد، اما برای درک بهتر AR یا واقعیت افزوده می‌تواند بسیار کمک کند. در حقیقت در واقعیت افزوده، تجربیات دیجیتالی، مانند این فیلم‌ها، بدون هیچ واسطه‌ایو به راحتی به دنیای فیزیکی ما اضافه می‌شوند و ما با آن‌ها تعامل برقرار می‌کنیم.

متاورس و فیس بوکمتاورس چیست؟

شرکت فیس‌بوک (Facebook)،‌ یکی از برترین حوزه فناوری،نمونه شرکت‌های پیشرو در حوزه متاورس است. همانطور که دراخبار شنیده ایم فیس‌بوک به‌تازگی اقدام به تغییر نام این کمپانی به « متا (Meta) » کرده است.

 

 

 

آقای مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)، مدیرعامل فیسبوک، در یک کنفرانس مجازی گفته:

«امیدوارم در آینده به‌عنوان یک شرکت متاورس دیده شویم و قصد دارم کار و هویت خود را بر آنچه در حال ساخت آن هستیم، تثبیت کنم. ما اکنون به‌عنوان دو بخش مختلف به کسب‌و‌کار خود نگاه می‌کنیم و گزارش می دهیم؛ یکی برای خانواده اپ‌هایمان و دیگری برای تلاشی که در پلتفرم‌های آینده انجام می‌شود. حالا به‌عنوان بخشی از پروژه، زمان آن فرا رسیده است که یک برند جدید اتخاذ کنیم تا همه کارهایی را که انجام می‌دهیم در بر گیرد؛ تا منعکس کنیم چه کسی هستیم و قصد ساخت چه چیزی را داریم.»

برای دریافت اطلاعات و مشاوره رایگان در رابطه با متاورس میتوانید به برترین مجموعه متاورس مراجعه کنید.

وتامرس | اولین و برترین مجموعه متاورس در ایران

خرید و فروش فایل

مطالعه بیشتر